Players/teams can enter the mall premises by 9:00 AM

Schedule
9:30 AM - 10:00 AM: Opening Program
10:00 AM onwards: Official Matches

CESAFI 2026 | Chess Event - High School Boys

Arrangör(er)Cebu School of Chess
NationFilippinerna ( PHI )
TurneringsledareNA Kevin Yap
HuvuddomareIA Lincoln Yap
Deputy ArbiterNA Ed Vincent Lepalam
DomareNA Dennis Navales, CA Jesse delos Santos
betänketid (Standard)30 + 30
SpelplatsRobinsons Galleria Cebu
Antal ronder6
TurneringstypSchweitzer, lag
Rankingberäkning -
Datum2026/10/17 till 2026/10/18
Rating-Ø / Average age1685 / 15
LottningsprogramSwiss-Manager av Heinz Herzog, Swiss-Manager turneringsfil

Senast uppdaterad18.10.2026 09:00:45, Creator: odilonbadilles,Last Upload: Ed Vincent Lepalam

Val av turnering🚹 College Men, High School Boys, Elementary Boys
🚺 College Women, High School Girls, Elementary Girls
LänkarTurneringens officiella hemsida, Livegames, Instagram, GoogleMaps, Tournament Rules, Event Schedule, Länka turnering i turneringskalender
Val av parametrar dölj turneringsinformation, dölj flaggor
Översikt för lagCEC, CIT-U, PAREF, SCSC, SRCDC, UC, UCLM, UP, USJR
ListorStartlsta, lag
Laguppställning med rondresultat, Laguppställning, Korstabell efter 5 ronder
Lista över spelare, Startlista, alfabetisk, Alphabetical list all groups
Lottning (lag)Rd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6
BordsresultatRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6
Ställning efterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5
De bästa spelarna sorterade efterBoard list
Nations-, Parti och Titelstatistik, Spelschema
Excel/Skriv utExportera till Excel (.xlsx), Exportera till PDF, QR-Codes
Search for team Sök

Ställning efter rond 5

Plac.SNrLagPartier  +   =   -  TB1  TB2  TB3  TB4  TB5 
12University of the Philippines55001016,50050
21University of San Jose Recoletos5311711,50039
35University of Cebu, Lapu-Lapu, Mandaue4202614,50026
43University of Cebu5302613,50030
54San Carlos School of Cebu5212511,50021
66Cebu Institute of Technology – Universit4112591123
78Cebu Eastern College4112591223
87PAREF Springdale41034100012
99San Roque de Cebu College400424,5004

Anmärkning:
Tie Break1: Matchpoints (2 for wins, 1 for Draws, 0 for Losses)
Tie Break2: points (game-points)
Tie Break3: The results of the teams in then same point group according to Matchpoints
Tie Break4: Top Board Results TBR
Tie Break5: Total MP opponent × MP scored. (EMMSB)